fernis skrev:Hur många utställare var det på plats?
Tycker det ser lite glest ut.
Kan nog säga att det var glest och det som var där tycktes tvingade
Vad var Märklins satsning på "my World" för de yngre som man slår stora trumman för i Tyskland
Men det kanske var så att det flesta medföljande yngre också blivit tvingade. Det tycktes var roligare att springa ute i hallen vid toaletterna. Då lite egen tid när farbröderna leker med tåg
Undrar om inte Roco monter hade fåt låna lite prylar från MJ-Exp då även extra staff kom därifrån. Roco borde ha kunnat visa en prototyp av T2000 vagnarna eller början till ett nytt Rc-lok.
Den som ändå hade en riktig monter var Liliput som byggt upp något som liknade en mässavisning
modelltok skrev:Läste och massor bilder från Älvsjö mässan. Men helst se filmer och nya lok/vagnar. Om jag åka dit så kanske ångra sig vet man inte.
Man kan väl säga att inget nytt blev visat som redan finns i butiken att köpa
Så marknad och modulträff på en och samma gång.....
Svensk tågsamling sedan tidigt 80-tal med favoritloket Ra
__________________________________________________________________________________________
CS3+ 1.3.0(0) & CS2-15 4.1.2(3) GFP 3.27 / MS2 v2.7 / 60174 Booster / TC8 Guld / RemoteCS2 / K, C-räls
Det i MJ-branschen som jag speciellt undviker för en trivsam hobby är NMJ dåliga service av reservdelar mm, samt MJ-specialisten i Luleå uppskruvade ockerpris för bl.a. den felaktig Dm3 och deras egna Rc-lok serie.